مداد

محاسبه مهریه به نرخ روز / محاسبه مهریه

18 ژوئن 2023
رپورتاژ آگهی
209 بازدید
بدون نظر

محاسبه مهریه به نرخ روز / محاسبه مهریه

مهریه یا صداق هدیه ای است که مرد در زمان عقد برای زن در نظر می گیرد و در سند ازدواج نیز مقدار آن ثبت می شود. این مهریه می تواند وجه رایج، سکه، طلا، خانه یا هر کالایی باشد، ولی باید ارزش مالی داشته و قابل تبدیل شدن به پول را داشته باشد. زن ممکن است سال ها بعد از ازدواج قصد داشته باشد صداق خود را دریافت کند، در اینصورت باید محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه صورت گیرد.

نحوه محاسبه مهریه

صداق در صورتی که وجه رایج باشد و زن بعد از سال ها بخواهد آن را دریافت کند، مرجع صالح بر اساس تغییر قیمت زمان درخواست و نسبت به زمان وقوع عقد آن را حساب می کند. مثلا اگر زنی در سال ۱۳۶۰ مهریه اش ضمن عقد ۵۰ هزار تومان بوده در سال ۱۴۰۲ بخواهد آن را از شوهرش دریافت کند باید این مبلغ را به نرخ روز دریافت کند در اینصورت محاسبه مهریه به نرخ روز ۱۴۰۲ در نظر گرفته می شود. زیرا در سال ۱۳۶۰ این مبلغ ارزش خیلی بالایی داشت ولی در سال ۱۴۰۲ این پول از هیچ گونه ارزشی برخوردار نیست. مقدار این صداق در صورتی که با توافق طرفین مشخص شود دادگاه نیز بر همان اساس حکم را صادر می کند.

مهریه ممکن است سکه، طلا یا پول نقد یا خانه باشد. در صورتی که پول نقد باشد باید بروز محاسبه شود، زیرا ارزش پول هر ساله در حال کم شدن است و مرد با پرداخت پول عینا به اندازه مبلغ ذکر شده در سند بری الذمه نخواهد شد، بلکه باید نرخ روز آن را پرداخت کند.

مهریه بر اساس شاخص بهای قیمت سالانه که بوسیله بانک مرکزی مشخص می شود محاسبه خواهد شد. زن بعد از فوت شوهرش می تواند از اموال شوهرش صداق را درخواست کند که در این صورت مبنای آن شاخص سال فوت مرد محسوب خواهد شد.

صداقی که به صورت نقد است اعتبار آن در طی سال ها می بایست متناسب با نرخ تورم باشد. اگر مهریه طلا یا سکه باشد نیازی به بروز کردن آن نیست، بلکه بر اساس تعداد باید عینا پرداخت شود. ولی به دلیل اینکه قانون سکه بیشتر از ۱۱۰ تا را قبول ندارد، اگر صداق کمتر از این تعداد بود باید عینا پرداخت شود. ولی اگر بیشتر بود دادگاه بر اساس توان مالی مرد در مورد آن تعیین تکلیف می کند. ممکن است مهریه حج تمتع باشد که دادگاه قیمت آن را بعد از استعلام از سازمان حج و زیارت اعلام خواهد نمود.

برچسب ها

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت