مداد

تشخیص مشکلات دندان با رادیوگرافی دندانپزشکی

15 فوریه 2023
رپورتاژ آگهی
182 بازدید
بدون نظر

اتوکلاو و رادیوگرافی دندانپزشکی دو عنصر جدایی ناپذیر از تجهیزات دندانپزشکی هستند. اگر به وب سایت مانند dentyshine.com بروید، متوجه می شوید که این دو مورد چه کاربرد های مهمی در مطب دندانپزشکی دارند!

اتوکلاو

همه اتوکلاوها تحت فشار بالا (۱۴ تا ۴۵ پوند نیروی بر اینچ مربع) کار می‌کنند و بنابراین باید با ساختاری فوق‌العاده مستحکم و مجهز به تعدادی ویژگی‌ها و وسایل ایمنی برای اطمینان از اینکه هیچ خطری برای کاربران ایجاد نمی‌کنند، ساخته شوند. یکی از این وسایل ایمنی شیر ایمنی است که در صورت خرابی تمامی کنترل های الکترونیکی، آخرین وسیله ایمن برای مخزن تحت فشار است. ضروری است که شیر اطمینان بر اساس توصیه‌های سازنده استریلیزر و/یا سوپاپ و همچنین آژانس‌های بازرسی و بیمه محلی، بازرسی، آزمایش و تأیید شود که در شرایط کار مناسب است.

مکانیسم خنک کننده

بسیاری از اتوکلاوها مجهز به سیستمی برای خنک کردن پساب (هوا، بخار و میعانات) قبل از ورود به لوله های تخلیه هستند. بسیاری از شهرداری ها و ساختمان ها اجازه نمی دهند پساب بالاتر از 140 درجه فارنهایت وارد زهکش کف شود. برای جلوگیری از آسیب رساندن به لوله تخلیه تاسیسات، بخار باید قبل از ارسال به تخلیه خنک شود. ساده ترین روش برای خنک کردن این بخار، مخلوط کردن آن با آب سرد اضافی است، اما مقدار آب مورد نیاز می تواند باعث شود که اتوکلاو سهم عمده ای در مصرف آب ساختمان داشته باشد. برخی از اتوکلاوها مجهز به سیستم هایی هستند که برای کاهش یا حتی حذف مصرف آب طراحی شده اند.

سیستم خلاء (در صورت وجود)

سیستم خلاء (در صورت وجود) برای اطمینان از استریلیزاسیون مناسب، ضروری است که تمام هوای داخل محفظه اتوکلاو با بخار جایگزین شود. برخی از کالاهای معمولاً استریل شده – به ویژه مواد متخلخل، مانند ملافه حیوانات یا پارچه یا ظروف با دهانه‌های کوچک، مانند فلاسک‌ها یا کالاهای داخل کیسه‌ها – تمایل به نگه داشتن کیسه‌های هوا دارند. اگر یک محفظه هوا در طول چرخه وجود داشته باشد، هر میکروارگانیسمی در آن جیب زنده می ماند و کالاها استریل نمی شوند.

به همین دلیل، بسیاری از دستگاه های ضدعفونی کننده دارای سیستم خلاء هستند. این نه تنها کاربر را قادر می‌سازد تا با استفاده از جاروبرقی روی محفظه قبل از چرخه (که به عنوان پیش خلاء شناخته می‌شود) هوا را به زور خارج کند، بلکه به او امکان می‌دهد بعد از چرخه (معروف به پس خلاء) از جاروبرقی برای حذف بخار استفاده کند. که در محفظه باقی می ماند و برای خشک کردن کالاهای داخل اتوکلاو.

مولد بخار (در صورت وجود)

دیگ بخار از جمله معمول ترین منبع بخار ها برای اتوکلاو محسوب می شود. با این حال، اگر بخار خانه برای اتوکلاو در دسترس نباشد یا کافی نباشد، باید از یک مولد بخار الکتریکی استفاده کرد که به نام دیگ بخار نیز شناخته می شود. این دیگ‌ها معمولاً در زیر محفظه اتوکلاو قرار می‌گیرند و از عناصر گرمایش الکتریکی برای گرم کردن آب و تولید بخار استفاده می‌کنند.

رادیوگرافی دندانپزشکی

اشعه ایکس دندان به دندانپزشکان کمک می کند تا بیماری های دندان ها و بافت های اطراف را که با یک معاینه ساده دهان قابل مشاهده نیستند، مشاهده کنند. آنها همچنین به دندانپزشک کمک می کنند تا مشکلات دندانی را در مراحل اولیه پیدا کند و درمان کند، که می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند.

اشعه ایکس چه مشکلاتی را می تواند شناسایی کند؟

در بزرگسالان می توان از اشعه ایکس دندان برای موارد زیر استفاده کرد:

  • نواحی پوسیدگی را نشان دهید که ممکن است با معاینه دهان قابل مشاهده نباشند، به خصوص نواحی کوچک پوسیدگی بین دندان ها
  • از دست دادن استخوان همراه با بیماری لثه را آشکار کنید
  • تغییرات در استخوان یا کانال ریشه ناشی از عفونت را آشکار کند
  • کمک به تهیه ایمپلنت دندان، بریس، پروتز دندان یا سایر روش های دندانپزشکی
  • آشکارسازی آبسه (عفونت در ریشه دندان یا بین لثه و دندان)

در کودکان، اشعه ایکس دندان برای موارد زیر استفاده می شود:

  • مراقب پوسیدگی باشد
  • تعیین کند که آیا فضای کافی در دهان وجود دارد تا همه دندان های ورودی را در خود جای دهد
  • تعیین کند که آیا دندان‌های شیری به سرعت از دست می‌روند تا دندان‌های دائمی به درستی وارد شوند
  • رشد دندان عقل را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا دندان ها نهفته شده اند (نمی توانند از طریق لثه بیرون بیایند)
  • سایر ناهنجاری های رشدی مانند کیست ها و برخی از انواع تومورها را آشکار کند

انواع اشعه ایکس دندان

دو نوع اصلی اشعه ایکس دندان وجود دارد: داخل دهانی (یعنی فیلم اشعه ایکس در داخل دهان قرار دارد) و خارج دهانی (یعنی فیلم اشعه ایکس خارج از دهان است). اشعه ایکس داخل دهانی رایج ترین نوع عکس برداری از دندان است. این اشعه ایکس جزئیات زیادی را ارائه می دهد و به دندانپزشک شما امکان می دهد حفره ها را پیدا کند، سلامت ریشه دندان و استخوان اطراف دندان را بررسی کند، وضعیت دندان های در حال رشد را بررسی کند و سلامت عمومی دندان ها و استخوان فک شما را بررسی کند.

اشعه ایکس خارج دهانی دندان ها را نشان می دهد، اما تمرکز اصلی آنها فک و جمجمه است. این اشعه ایکس جزئیات موجود در اشعه ایکس داخل دهانی را ارائه نمی دهد و بنابراین برای تشخیص حفره ها یا برای شناسایی مشکلات تک تک دندان ها استفاده نمی شود. در عوض، اشعه ایکس خارج دهانی برای بررسی دندان‌های نهفته، نظارت بر رشد و تکامل فک‌ها در رابطه با دندان‌ها، و شناسایی مشکلات احتمالی بین دندان‌ها و فک‌ها و مفصل گیجگاهی فکی بکار می رود.

خرید اتوکلاو دست دوم و نو باید از مکانی مطمئن انجام شود. برای خرید اتوکلاو و دیگر تجهیزات دندانپزشکی، به وب سایت dentyshine.com مراجعه نمایید.

منبع :

https://dentyshine.com/product-category/%D8%A7%D8%AA%D9%88%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%88/

برچسب ها

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت