مداد

توضیحاتی در مورد فایل Boot.ini و تنظیمات مربوط به آن

7 مارس 2011
آموزش و ترفند
23,770 بازدید
یک نظر

همانطور که میدانید در صورتی که چند سیستم عامل بر روی یک دستگاه نصب شود، لیستی به هنگام راه اندازی سیستم نمایان میشود که در آن عناوین سیستمهای عاملی که بر روی آن دستگاه نصب هستند را نمایش میدهد که میتوان با استفاده از کلید های Scroll Up و Scroll Down سیستم عامل مورد نظر را انتخاب نمود و سپس کلید را فشرد تا به محیط آن وارد شوید و در صورتی که هیچ کلیدی فشار داده نشود به صورت پیش فرض بعد از گذشت ۳۰ ثانیه به محیط سیستم عامل پیش فرض (که معمولا آخرین سیستم عامل نصب شده است) وارد میشوید.همچنین درصورتی که فقط یک سیستم عامل نصب شده باشد میتوان با تنظیماتی که در پایین ذکر شده است، این لیست را فعال کرد و با استفاده از آن به حالتهای مختلفی از جمله Safe Mode رفت.

Boot.ini - 3sotDownload.com

آیتمهای ذخیره شده در این لیست در فایلی با عنوان Boot.ini ذخیره میشود که این فایل نیز در درایو C قرار دارد. برای مشاهده این فایل ابتدا آیکن My Computer را دوبار کلیک کرده، به منوی Tools بروید و سپس گزینه Folder Options را انتخاب نمایید. پس از آن به برگه View بروید و عبارت Show Hidden Files and Folders را انتخاب نمایید. سپس دکمه OK را کلیک نمایید.همچنین این فایل به طور پیش فرض در حالت Read-Only قرار دارد که برای اعمال تغییرات روی آن میبایست از این حالت خارج شود. برای این کار روی فایل Boot.ini راست کلیک نموده، گزینه Properties را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده گزینه Read-Only از حالت انتخاب خارج نموده دکمه OK را کلیک نمایید.
نحوه ویرایش فایل boot.ini :
در اینجا فرض میکنیم که در سیستم دو سیستم عامل Microsoft Windows XP Home Edition و Windows ۲۰۰۰ Professional نصب شده است.
متن داخل فایل boot.ini :

[boot loader]
timeout=۳۰
default=multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS
[operating systems]
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home
Edition” /fastdetect
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT=”Windows ۲۰۰۰ Professional” /
fastdetect

همانطور که در کد بالا مشاهده میکنید، دو قسمت با عناوین [boot loader] و [operating systems] وجود دارد که در زیر به تشریح عملکرد هر یک میپردازم.
[boot loader]
در این قسمت تنظیماتی چون مشخص کردن سیستم عامل پیش فرض و تعیین زمان انتظار جهت انتخاب آیتم مورد نظر کاربر از لیست تعیین میشوند.

مقدار نوشته شده برای عبارت timeout در این قسمت نشان دهندده زمان انتظار بر حسب ثانیه است (که همانظور که پیش از این ذکر شد به صورت پیش فرض با عدد ۳۰ مقداردهی شده است). در صورتی بخواهیم پس از ظاهر شدن لیست انتخاب به هنگام راه اندازی سیستم به سرعت وارد محیط سیستم عامل پیش فرض شویم میبایست مقدار ۰ را برای timeout تعریف کینم و همچنین اگر تمایل دارید لیست تا زمانی که کاربر به صورت دستی گزینه ای را انتخاب نکرده است نشان داده شود مقدار ۱- را وارد کنید (یعنی با اینکار به هیچ عنوان سیستم به طور خودکار وارد سیستم عاملی نمیشود).

مقدار default با توجه به سیستم عاملهای تعریف شده در قسمت [operating system] مقدار دهی میشود. برای مثال در متن بالا عبارت “default=multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS” که مقدار default است دقیقا در قسمت [operating system] نیز آورده شده است و نشان دهنده سیستم عامل پیش فرض میباشد. اکنون اگر بخواهیم برای مثال سیستم عامل پیش فرض را به ویندوز ۲۰۰۰ تغییر دهیم باید مقدار default را با مقدار بیان شده در قسمت [operating system] که برابر است با multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT تغییر داد.
حال برای اینکه گفته های بالا به طور کامل برای شما واضح گردد به متن زیر توجه کنید. اگر بخواهیم سیستم به مدت ۱۵ ثانیه صبر کند و در صورتی که کلیدی فشار داده نشد به محیط ویندوز ۲۰۰۰ وارد شود، متن بالا را بدین شکل اصلاح میکنیم :

boot loader]
timeout=۱۵
default=multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT
[operating systems]
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home Edition” /fastdetect
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT=”Windows ۲۰۰۰ Professional” /
fastdetect
[operating system]

در این قسمت اطلاعاتی در مورد سیستم عاملهای نصب شده بر روی کامپیوتر و همچنین جزئیاتی در این مورد قرار دارد.
برای مثال عبارت multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home Edition” /fastdetect را توضیح میدهم.
عبارت multi که نشان دهنده کنترل کننده دیسک هست میبایست مقدار ۰ داشته باشد.
عبارت disk نیز میبایست مقدار ۰ داشته باشد.
عبارت rdisk که نسان دهنده شماره دیسکی هست که پارتیشن بوت را شامل میشود باید مقدار ۰ داشته باشد.
باید توجه داشت که این مقدار از ۰ شروع میشود. یعنی اگر سیستم ما دارای ۳ هاردیسک باشد و پارتیشن بوت بر روی هارد دوم قرار گرفته باشد، مقدار rdisk به ۲ تغییر پیدا میکند.
عبارت partition نسان دهنده شماره پارتیشن بوت هست که از شماره ۱ شروع میشود.
آخرین قسمت نیز که با عبارت \WINDOWS پایان یافته نیز نام فولدر ویندوز میباشد.
همانطور که مشاهده میشود عبارت داخل علامتهای نقل قول (Microsoft Windows XP Home Edition) همان نوشته ای است که در لیست به هنگام راه اندازی دیده میشود و میتوان آن را به هر عبارتی تغییر داد.پارامتر /fastdetect نیز باعث میشود عمل شناسایی وسایل جانبی ای که به صورت سریال و یا موازی به سیتم متصل هستند انجام نگیرد و به این ترتیب با سرعت بیشتری وارد محیط ویندوز شود. این کار هیچگونه خدشه ای به عملیات سیستم عامل وارد نمیکند زیرا محیط ویندوز یک محیط plug-and-play میباشد و مشکلی پیش نخواهد آمد.
پارامتر fastdetect تنها یکی از پارامترهای مجاز در این قسمت است و میتوان از پارامترهای دیگری نیز استفاده نمود که در زیر به شرح هر یک میپردازم:
/BASEVIDEO
با استفاده از این پارامتر ویندوز از درایور استاندرد کارت گرافیک به هنگام ورود به محیط استفاده میکند. این پارامتر زمانی مورد استفاده زیادی دارد که به دلیل مشکلات کارت گرافیک نتوان به صورت نرمال و معمول وارد ویندوز شد.
/BOOTLOG
با استفاده از این پارامتر اطلاعات هنگام بوت دستگاه در فایل ntbtlogl.txt در پوشه ویندوز ذخیره میشود.
/CRASHDEBUG
برنامه debugger را لود کرده و به حالت غیر فعال در می آورد تا زمانی که مشکلی در سیستم روی دهد و به اصطلاح crash کند.
/DEBUG
برنامه debugger را لود کرده و آن را اجرا میکند.
MAXMEM:n
مشخص کننده حداکثر مقدار حافظه رمی که ویندوز XP امکان استفاده از آن را دارد.
/NOGUIBOOT
به صفحه splash ویندوز xp اجازه نمایش نمیدهد.
/NODEBUG
اجازه لود شدن برنامه debugger را نمیدهد.
/SAFEBOOT:switch
با استفاده از این پارامتر ویندوز مجبور میشود که به حالت safemode برود که خود میتواند با تغییر مقدار switch به سه حالت minimal و network و minimal(alternate shell) به سه حالت باشد:
۱. حالت minimal همان حالت معمول safemode است که با لود شدن حدافل فایلها و درایورهای مورد نیاز ویندوز برای راه اندازی همراه است.
۲. در حالت network علاوه بر فایلها و درایورهای لود شده در حالت minimal، درایورهای مربوط به شبکه نیز لود میشوند.
۳. در حالت minimal(alternate shell) همان درایورهای حالت minimal لود میشوند با این تفاوت که به محیط command prompt وارد میشوید.
/SOS
اطلاعاتی در مورد نسخه ویندوز، شماره سرویس پک ویندوز، تعداد سی پی یو های سیستم، مقدار حافظه نصب شده، نام هر درایو و گزارش اتفاقات به وقوع پیوسته به هنگام عملیات بوت را به شما نشان میدهد.
برای مثال حال اگر ما بخواهیم لیست به مدت ۴۵ ثانیه نمایش داده شود و سیستم عامل پیش فرض آن ویندوز ۲۰۰۰ بوده و به هنگام تایید ویندوز xp صفحه splash آن نشان داده نشود متن فایل boot.ini را باید بدین شکل تغییر داد:

boot loader]
timeout=۴۵
default=multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT
[operating systems]
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home
Edition” /fastdetect /noguiboot
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۲)\WINNT=”Windows ۲۰۰۰ Professional” /
fastdetect

ممکن است شما تنها یک سیستم عامل نصب کرده باشید ولی تمایل دارید که به هنگام راه اندازی سیستم انتخابهای مختلفی برای ورود به محیط ویندوز داشته باشید. انتخابهایی چون ورود معمولی، ورود به حالت safemode و ورود به ویندوز برای پیداکردن دلیل اصلی مشکلی که برای مثال به هنگام ورود به ویندوز روی میدهد.
برای مثال برای مورد آخری که در خط قبل گفته شد میتوان از این عبارت استفاده نمود :

multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Trace Problems XP Home Edition”
/fastdetect /bootlog /sos

با استفاده از کد بالا فایل رخدادهای هنگام ورود به ویندوز ساخته میشود که شامل لیستی از درایورهای لود شده و اطلاعات دیگری از سیتم عامل لود شده به همراه اتفاقات روی داده به هنگام ورود به ویندوز است.
باری حالت safemode میتوان از کد زیر استفاده نمود :

multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Safe Start XP Home Edition” /
fastdetect /safeboot:network

برای مثال در صورتی که متن فایل boot.ini را با متن زیر عوض کنید، لیست انتخابها پس از راه اندازی سیستم به مدت ۳۰ ثانیه نمایش داده میشود و ورود به ویندوز xp به شکل عادی و نرمال، حالت پیش فرض میباشد.

[boot loader]
timeout=۳۰
default=multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS
[operating systems]
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Home
Edition” /fastdetect
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Trace Problems XP Home Edition”
/fastdetect /bootlog /sos
multi(۰)disk(۰)rdisk(۰)partition(۱)\WINDOWS=”Safe Start XP Home Edition” /
fastdetect /safeboot:network

  • سلام
    دستتون درد نکنه عالی کامل و به نقص بود خیلی به دردم خورد. مرسی

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت