مداد

شغل برنامه نویسی و همه چیز در رابطه با آن

23 اکتبر 2022
رپورتاژ آگهی
311 بازدید
بدون نظر

کامپیوترها کارهای شگفت انگیزی انجام می دهند و هر روز ما را با چیزهای جدیدی سورپرایز می کنند. از کامپیوترهای ساده با قابلیت های محدود گرفته تا سوپرکامپیوترهای بسیار پیچیده که زیر ساخت هایی را فراهم می کنند که زندگی مدرن و وابسته به تکنولوژی امروز را ممکن می سازد.

اما هیچ کامپیوتری نمی تواند به تنهایی این کارها را انجام دهد. حتی وقتی راجع به هوش مصنوعی هم حرف می زنیم به این معنا نیست که ماشین ها و کامپیوترها کاملا بدون نیاز به انسان کارهای خود را انجام می دهند. همیشه باید یک برنامه نویس کامپیوتر با زبان مخصوص کامپیوتر به آنها بگوید که چه کاری باید انجام دهند. منظور از برنامه نویسی کامپیوتر دقیقا همین است!

آیا می دانید برنامه نویسی کامپیوتر چیست و برنامه نویس کامپیوتر دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ در این مقاله مپصا به جواب این سوال می رسید و در آخر خواهید دید که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس کامپیوتر از کجا باید شروع کنید.

شغل برنامه نویسی و همه چیز در رابطه با آن

شغل پرطرفدار این روزها، برنامه نویسی کامپیوتر، دقیقا به چه معنا است؟

برنامه نویسی کامپیوتر برعکس چیزی که اکثر مردم فکر می کنند شغل خشک و کسل کننده ای نیست.

برنامه نویسی کامپیوتر فرآیندی است که متخصصان یا همان برنامه نویس کامپیوتر از آن برای نوشتن کدهایی استفاده می کند که نحوه ی عملکرد یک کامپیوتر، اپلیکیشن و یا نرم افزار را مشخص کند. اما این تمام ماجرا نیست، برنامه نویس کامپیوتر باید تمام خلاقیت و هنر خود را در هنگام کد نویسی به خرج دهد تا بتواند به ساده ترین راه بالاترین بازدهی را دریافت کند؛ و خب این قسمت جذاب و خوب برنامه نویسی کامپیوتر است!

هر چه شما به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر بتوانید دستورالعمل های مورد نیاز برای انجام یک عمل در کامپیوتر را با هنر و خلاقیتتان ساده تر کنید کار خفنتری انجام داده اید و به برنامه نویس کامپیوتر بهتری تبدیل شده اید. این هنر و خلاقیت است که یک برنامه نویس را از کد نویس جدا می کند.

اگر دوست دارین بیشتر درباره ی تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی بدانید به مقاله کد نویسی چیست سر بزنید.

برنامه نویس کامپیوتر کیست؟

بعد از تعریفی که از برنامه نویسی کامپیوتر داشتیم قطعا متوجه شدیم که برنامه نویس چه کاری انجام می دهد. به زبان ساده می توان گفت:

برنامه نویس کامپیوتر کسی است که دستورالعمل های مشخصی را به وسیله ی کدها و به کمک زبان های مختلف برنامه نویسی برای کامپیوتر تعریف می کند تا یک عملکرد خاص را انجام دهد.

کاربرد برنامه نویسی کامپیوتری چیست؟

هر برنامه و اپلیکیشنی که در یک کامپیوتر اجرا می شود توسط یک برنامه نویس کامپیوتر طراحی و ساخته شده است، از نرم افزارهای ویرایش عکس گرفته تا مرورگرهای وب و …. اما این شاید تنها بخش کوچکی از کاربرد برنامه نویسی در دنیا باشد.

تقریبا در هر چیزی که به نوعی به تکنولوژی ربط داشته باشد، برنامه نویسی کاربرد دارد. دقیقا به همین دلیل است که میگوییم یک برنامه نویس کامپیوتر می تواند شغل های بسیار متنوعی داشته باشد. می تواند هر صنعتی را، از کشاورزی گرفته تا پزشکی، انتخاب کند و یا بسته به زبان برنامه نویسی ای که یاد می گیرد مثلا در حوزه ی هوش مصنوعی، آنالیز دیتا و یا برنامه نویسی وب مشغول به کار شود.

در واقع هر یک از زبان های برنامه نویسی کاربردهای مخصوص به خود را دارند، البته گاهی این کاربردها با یکدیگر همپوشانی هم دارند.

مثلا شما اگر در یک بوت کمپ پایتون شرکت کنید و به برنامه نویسی پایتون و کار با فریم ورک های آن مسلط شوید، می توانید به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر در زمینه های متنوعی مثل یادگیری ماشین (Machine Learning)، ساخت اپلیکیشن موبایل و داده کاوی یا بیگ دیتا (Big Data) مشغول به کار شوید.

یا اگر به یادگیری و آموزش جاوا علاوه دارید می توانید در حوزه هایی مانند برنامه نویسی وب و رباتیک شروع به کار کنید.

یک برنامه نویس کامپیوتر، روز کاری خود را چگونه می گذراند؟

کاری که یک برنامه نویس کامپیوتر انجام می دهد به کد نویسی خلاصه نمی شود. آنها به صورت پیوسته باید در حال آپدیت کدهای خود باشند، همانطور که گفتیم باید در برنامه نویسی خلاقیت به خرج دهند، به دنبال راه حل برای رفع باگ ها باشند و عملکردهای کد های خود را تست کنند.

برنامه نویس کامپیوتر در این راه از زبان های مختلف برنامه نویسی استفاده می کند. هر کدام از زبان ها ویژگی ها و توانایی های منحصر به فرد خود را دارند که آنها را برای انجام کارهای مشخصی مناسب می سازد. برنامه نویس کامپیوتر با توجه به کاری که می خواهد انجام دهد  باید یک یا چند زبان برنامه نویسی را انتخاب کند و از آن برای اهدافش کمک بگیرد.

یکی از مزایای برنامه نویسی کامپیوتر آن است که تنوع شغلی بالایی دارد و شما به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر حق انتخاب زیادی دارید. می توانید برنامه نویس وب شوید یا برنامه نویس موبایل و اپلیکیشن طراحی کنید، یا وارد حوزه ی جذاب هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و … شوید. البته فراموش نکنید که هر کدام از این موارد نیاز به مهارت های مخصوص به خود دارد و باید زبان های برنامه نویسی مخصوص به آنها را یاد بگیرید.

در نهایت می توانیم بگوییم بعضی از کارهای رایجی که یک برنامه نویس کامپیوتر در طول روز با آنها درگیر است عبارتند از:

 • تست عملکرد نرم افزار
 • رفع مشکلات و باگ های نرم افزاری کامپیوتر
 • اصلاح برنامه های نرم افزاری برای بهبود عملکرد
 • نوشتن کد برنامه نویسی کامپیوتر
 • همکاری با دیگران برای حل مسائل فناوری اطلاعات

ابزار کار یک برنامه نویس کامپیوتر چیست؟

یک برنامه نویس کامپیوتر برای برنامه نویسی نیاز به ابزار مختلفی دارد، اما اصلی ترین آنها آموزش زبان های برنامه نویسی مورد نیاز او است. هر برنامه نویس کامپیوتر باید بداند که با توجه به کاری که می خواهد در آینده انجام دهد کدام یک از زبان های برنامه نویسی مورد نیاز او است و به سراغ یادگیری آنها برود. صدها زبان برنامه نویسی در دنیا وجود دارد که شما می توانید بسته به هدفتان یک یا چند مورد از آنها را یاد بگیرید.

مثلا اگر دوست دارید برنامه نویس موبایل شوید و اپلیکیشن های اندروید طراحی کنید باید به سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا (Java) بروید.

علاوه بر آن یک برنامه نویس کامپیوتر به خلاقیت، یادگیری فریم ورک های برنامه نویسی، یادگیری دیتابیس (Database)، عضویت و فعالیت در انجمن های برنامه نویسان مثل گیت هاب (github) و بسیاری موارد دیگر نیاز دارد تا بتواند به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شود. هر چه بیشتر یاد بگیرید و با دیگر برنامه نویسان در تعامل باشید به نفع شما خواهد بود.

آیا برنامه نویسی کامپیوتر سخت است؟

یادگیری یک زبان برنامه نویسی و در کل برنامه نویسی کامپیوتر نیازمند توجه به جزئیات و مهارت های حل مسئله قوی است. اگر این مهارت ها را در خودتان می بینید می تواند برای شما بسیار ساده تر از افرادی باشد که تازه می خواهند این مهارت ها را یاد بگیرند.

در کل این شغل هم پیچیدگی ها و سختی های مختص به خود را دارد که می توانید با یک آموزش اصولی و تمرین پیوسته آن را ساده تر کنید.

مهارت هایی که یک برنامه نویس کامپیوتر باید داشته باشد چیست؟

یک برنامه نویس کامپیوتر حرفه ای، در زمان ساخت برنامه های کامپیوتری مسئولیت های مختلفی بر عهده دارد که باید بتواند با داشتن مهارت های لازم از عهده ی هر یک از آنها به خوبی برآید.

ما در اینجا بعضی از مهارت های مهم مورد نیاز برای یک برنامه نویس کامپیوتر را آورده ایم تا با دانستن آنها بتوانید گامی در جهت یادگیری هر یک از آنها بردارید:

 • حل مشکل
 • صبر و پیگیری
 • مدیریت بحران
 • نوشتن کدهای تمیز و کارآمد
 • تست اپلیکیشن ها
 • رفع باگ های (Bug) موجود در کد
 • مهارت های ارتباطی خوب
 • توانایی کار تیمی و برقراری ارتباط خوب با هم تیمی ها

این وظیفه ی یک برنامه نویس کامپیوتر است که نیازهای مشتری را به خوبی برآورده کند و یک برنامه کاربردی، قوی و با کمترین خطا را به بازار ارائه دهد. به همین دلیل برنامه نویسان باید زمان زیادی را صرف تحقیق، برنامه نویسی، رفع ایرادات و آزمایش کد خود کنند.

ممکن است فکر کنید که پس از ارائه محصول به بازار دیگر کار برنامه نویس به پایان رسیده است. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. آنها حتی بعد از معرفی محصول هم باید به فکر بهتر کردن و ارتقاء آن باشند و از محصول خود نگهداری کنند.

پس فراموش نکنید که وظیفه ی شما این نیست که فقط بدانید کد نویسی چیست و آن را یاد بگیرید. بلکه برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای که در کارش موفق است باید مهارت های جانبی مورد نیاز را هم یاد بگیرید. بدون این مهارت ها هرگز پیشرفت خوبی نخواهید کرد.

یکی از راه هایی که بتوانید در آن علاوه بر برنامه نویسی مهارت های دیگر را نیز یاد بگیرید شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی است. آنها به شما توانایی کار گروهی و حل مسئله را آموزش می دهند.

چگونه برنامه نویسی کامپیوتر را شروع کنم؟

اگر می خواهید به یک برنامه نویس کامپیوتر تبدیل شوید و نمی دانید که از کجا شروع کنید، می توانید یک یا چند مورد از لیست زیر را برای شروع برنامه نویسی انتخاب کنید:

 • در دوره های آموزشی آنلاین ثبت نام کنید

آموزشگاه ها و سایت های آموزشی بسیار زیادی هستند که دوره های آموزشی متنوعی برای شروع برنامه نویسی چه به صورت مجانی چه پولی در اختیار شما می گذارند. می توانید با توجه به نیازتان یکی از آنها را انتخاب کنید و آموزش برنامه نویسی خود را شروع کنید.

 • ویدئو های آموزشی ببینید

در وب و شبکه های اجتماعی به خصوص در یوتیوب می توانید ویدئوهای آموزشی با کیفیت و مجانی پیدا کنید و ببینید. این ویدئوها یکی از بهترین منابع آموزشی برای شما خواهند بود و در کنار آموزش های دیگر کمک بزرگی به تبدیل شدن شما به یک برنامه نویس کامپیوتر می کند.

 • کتاب و یا کتاب الکترونیک (ebooks) بخوانید

کتاب ها ی غنی و متنوعی برای کمک به شروع برنامه نویسی برای شما وجود دارد که اکثر آنها نسخه ی الکترونیک هم دارند که اگر اهل کتاب نیستید می توانید از آنها استفاده کنید.

 • پروژه های کوچک و ساده انجام دهید

البته این مورد برای بعد از آن است که کمی با برنامه نویسی آشنایی پیدا کردید. می توانید با پروژه های ساده و ابتدایی دانش تئوری خودتان را به عنوان یک برنامه نویس کامپیوتر تست کنید. در این راه با چالش هایی مواجه می شوید که مجبور می شوید سرچ کنید و برای آن راه حل پیدا کنید. این موضوع کمک بزرگی به رشد شما می کند.

 • در انجمن های مخصوص برنامه نویسان عضو شوید

این انجمن ها به شما کمک می کند تا با برنامه نویسان زیادی در ارتباط باشید، چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

 • در یک بوت کمپ ثبت نام کنید

بوتکمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر یکی از بهترین راه ها برای شروع برنامه نویسی کامپیوتر به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن است. یک بوت کمپ حرفه ای مثل بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر از منتورهای مجرب برای آموزش به شما استفاده می کند و شما را با انجام پروژه های واقعی با چالش های آن آشنا می کند. همچنین پس از گذراندن موفق دوره، شما را به شرکت های معتبر برای استخدام معرفی می کند و تا آخر مسیر همراه شما است.

برچسب ها

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت