مداد

چرا درخت گلابی به خواب زمستانی احتیاج دارد؟

21 ژوئن 2023
گوناگون
235 بازدید
بدون نظر

چرا درخت گلابی به خواب زمستانی احتیاج دارد؟

درخت گلابی شبیه به درخت سیب است، اما می‌تواند آسان تر از سیب رشد کرده و میوه آن نیز جزو ارقام تجاری قرار گرفته است، این درخت نیازهای مخصوص به خود را دارد، بطور مثال برای باروری اقتصادی فرایند گرده افشانی در باغ گلابی موفقیت آمیز بوده و  میوه دهی باغ را افزایش می‌دهد، این درختان برای تولید بیشتر میوه گلابی به آفتاب کامل نیاز دارند، برای سلامتی درخت گلابی آن را هرس کنید تا درخت سالم، پربار و به بهترین شکل ظاهر شود، یکی دیگر از نیاز های درخت گلابی تامین دوره سرمایی این درخت برای آماده سازی به خواب زمستانی است.

درختان بذری و سنتی ممکن است 3 تا 10 سال طول بکشد تا شروع به گل دادن و تولید میوه کنند، ولی درختان پیوندی و اصلاح شده تنها به ۲  سال زمان احتیاج دارند، درختان گلابی بالغ در هر کنار ۶۰ الی ۸۰ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند، خاستگاه اصلی درخت گلابی آسیای مرکزی بوده و از نظر مهندسین کشاورزی آنها از بستگان سیب هستند و به روشی بسیار مشابه تکثیر و مدیریت می‌شوند، اما رشد گلابی از جهاتی راحت تر و نسبتاً بدون دردسر تر از دروس سیب است.

درخت گلابی

نگهداری و مراقبت از درخت گلابی

درختان گلابی جزو درختان قوی با سیستم دفاعی منحصر بفرد است، به طوری که اکثر کشاورزان معتقدند با کمترین استفاده از سمپاشی می توان آن را به صورت ارگانیک پرورش داد، زیرا برای سالم ماندن و عاری از آفت نیازی به اسپری و سمپاشی بیش از حد ندارند، Fireblight تنها بیماری است که درختان گلابی را به چالش می‌کشد، اما تشخیص و مدیریت آن آسان است، به لطف نهالستان‌های تولید کننده برای مناطق مختلف کشور نژاد متفاوت گلابی وجود دارد، برای مراقبت از درختان گلابی در طول فصول بهتر است چند نکته را رعایت کنید:

  1. هرس قبل از جوانه زدن درختان گلابی را فراموش نکنید.
  2. اگر رشد آن کاهش پیدا کرده و سال گذشته کمتر از 12 اینچ بود، حتما از کمپوست و کود طبیعی و شیمیایی در اطراف درخت استفاده کنید.
  3. سیستم دفاعی درخت گلابی پیوندی و اصلاح شده قویتر است.
  4. بعد از دوره گلدهی زمانی که میوه ها اندازه فندق شدند آنها را بررسی‌ کرده و کوچکترین گلابی ها را برای تشویق میوه های بزرگتر تنک کنید.
  5. در اواخر فصل پاییز و شروع سرما مراقب یخبندان فصل زمستان بوده و اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.
  6. با آغاز فصل زمستان کوددهی و آبیاری را قطع کنید تا درختان به خواب زمستانی فرو روند، مهمترین دوره استراحت برای باغ گلابی دوره خواب و تامین نیاز سرمایی آن است.

همیشه یک سوال مشترک در بین باغداران وجود دارد «چگونه درختان گلابی خود را سالم و پربار نگه داریم؟»

آبیاری، هرس علف‌های هرز، مالچ پاشی و هرس درختان گلابی مخصوصاً تامین دوره سرمایی آن باعث می‌شود تا شما باغ گلابی خود را برای سال های آینده سالم نگه دارید، محققان در حال کشف نیازهای سرمایی ارقام جدید و قدیمی گلابی هستند، با انجام این کار، آنها امیدوارند که سلامت درخت گلابی را تحت شرایط آب و هوایی متنوع تضمین کنند، البته نیاز سرمایی درخت گلابی چندان طولانی نبوده و تنها ۴۰۰ الی ۹۰۰ ساعت بازه دمایی بین ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد است.

درخت گلابی

تامین نیاز سرمایی درخت گلابی برای رشد بهتر

هنگام انتخاب رقم گلابی برای احداث باغ تجاری، پرورش دهندگان عوامل مهم بسیاری از جمله بازارپسندی، زمان تولید کامل و سازگار بودن با اکوسیستم منطقه خود را در نظر می‌گیرند، یکی از عوامل مهم سازگاری نهال با  ویژگی آب و هوایی منطقه‌ای است باغ گلابی در آنجا راه اندازی می‌شود، البته نباید فراموش کنید توانایی برآوردن نیازهای سرمایشی درخت گلابی در فصل زمستان مهم و ضروری است.

 نگذراندن این دوره سرمایی می‌تواند بر روی گلدهی درخت تاثیر منفی گذاشته و آن را پراکنده، سبک و با تاخیر باشد، هر گونه چالشی در دوره شکوفه دهی تناژ میوه ها را کاهش می‌دهد و در نتیجه عملکرد کمتری از خود نشان می‌دهد، طی نکردن دوره سرمایی  بر روی گرده افشانی درخت گلابی تاثیر منفی داشته و دوره آن را طولانی می‌کند.

 امروزه با تغییر آب و هوایی و گرم شدن اقلیم گذراندن دوره سرمایی برای درختان گلابی کار سختی شده است، ولی باغداران با  خرید نهال اصلاح شده و پیوندی تا حدی این مشکل را بر طرف کرده‌اند، ولی چرا خواب زمستانی باعث افزایش طول عمر درختان گلابی می‌شود؟ همانطور که می‌دانید یخبندان فصل زمستان باعث یخ زدگی شاخه‌های درخت می‌شود.

 درختان به صورت خودکار در زمستان می‌خوابند و این امر از بافت های حساس آنها (به عنوان مثال شاخه ها و گل ها) در برابر آسیب سرما محافظت می کند، درخت گلابی در واکنش به کاهش دما در اواخر پاییز وارد حالت خواب می‌شوند، البته دلیل اصلی خواب زمستانی برای درختان گلابی حفظ و ذخیره سازی انرژی آن برای فصل بهار است.

اگر در فصل زمستان درخت گلابی به خواب زمستانی فرو نرود، تمام انرژی که برای شکوفه دهی و باردهی درخت برای فصل بهار را ذخیره کرده بود سیستم دفاعی بدن آن را صرف مراقبت از خود را در برابر سرمای زمستان می‌کند، طول دوره خواب هر نژاد درخت گلابی بر اساسی نیاز درخت به سرما تعیین می‌شود، به‌ طور معمول درختان گرمسیری و زود گل نیاز سرمایی کمتر از درختان سردسیری و دیرگل دارند.

باغدادنی که باغ آنها در مناطق گرمسیری قرار گرفته است و دارای زمستان خنک هستند، باید در انتخاب درخت گلابی برای آب و هوای گرمتر تصمیم بهتری بگیرند، آنها با کمک مشاوران می‌توانند ارقام گرمسیری نهال گلابی را تهیه کنند، همچنین قادر هستند از تنظیم کننده های رشد گیاه برای ترویج شکستن جوانه در فصول سرمای ناکافی و تنظیم دقیق زمان جوانه زدن ارقام مختلف و گرده افشان آنها استفاده کنند.

 با این حال، تامین نیاز سرمایی با سرمای فصلی به صورت سنتی و محیطی تاثیر بیشتری بر روی عملکرد درخت گلابی دارد، تحقیقات بیشتری برای درک این مکانیسم‌های ژنتیکی انجام شده و ثابت کرده است که پرورش دهندگان باغ گلابی با خرید نهال مناسب و سازگار با محیط منطقه تا حدودی می‌تواند به صورت طبیعی نیاز سرمایی درختان گلابی را تامین کند، پس برای بار آخر تاثیر گذراندن دوره سرمایی و خواب زمستانه بر روی درختان گلابی را مورد مطالعه قرار می ‌دهیم:

کلام آخر

به عنوان یک کشاورز و باغدار قبل از احداث تجاری گلابی حتماً نیازهای آن را مورد بررسی قرار دهید تا از تامین آنها مطمئن باشید، اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، می‌توانید مراکز معتبر را برای خرید نهال گلابی در نظر بگیرید تا کارشناسان آن‌ها اطلاعات دقیق و علمی در اختیار شما قرار دهند، نهالستان‌های با اعتبار علاوه بر فروش تضمینی درخت گلابی، مشاوره تخصصی و علمی خود را به صورت رایگان انجام می‌دهند، کافی است به سایت اینترنتی برتر نهال مراجعه کنید.

تماس با برتر نهال: 09141832393

تماس با پالیز نهال: 09144501003

برچسب ها

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت