مداد

سری اول مجموعه ای از سوالات و معماها برای تست هوش

21 می 2011
گوناگون
30,603 بازدید
بدون نظر

از بین تمام موضوعاتی که کنجکاوی جامعه ی نوین بشری را برانگیخته است، هیچ کدام به جذابیت هوش نیست. واژه “هوش” هم به وسیله ی افراد متخصص و هم توسط افراد معمولی چنان به کرات به کار می رود که معنای آن بدیهی تلقی شده و از قراینی که همراه آنها به کار رفته، استنباط می گردد حتی میان متخصصان هم تعریف واحدی برای آن وجود ندارد ؛ زیرا واژه ی “هوش” یک اسم است، یعنی کلمه ای که بر شیء یا چیزی با مشخصات یا اوصاف معین دلالت دارد. هوش امری بسیار پیچیده و انتزاعی است که ویژگی های معینی مانند سبک و سنگین، قرمز و آبی ندارد.

هدف از این آزمون نه تنها ارائه ابزاری برای اندازه گرفتن بهره ی هوشی (I.Q) است بلکه طرح اطلاعات مهمی در خصوص هوش انسان است که برای شما کاربر محترم ارزشمند خواهد بود؛ زیرا به شما کمک می کند تا به خود ادراکی و تجزیه و تحلیل عمیق تر توانایی خویش برای مقابله با معضلات جامعه ای که در آن به سر می برید دست یابید.

شرایط پاسخ گویی :
این آزمون برای اندازه گرفتن هوش طراحی شده است. اگر سن شما یازده سال یا بیشتر است میتوانید در این آزمون شرکت کنید. فقط زمانی  به سؤالات آزمون پاسخ دهید که با نشاط  و سرحال هستید. حتماً در جایی ساکت، راحت و با نور کافی به سؤالات پاسخ دهید. لطفاً محدودیت زمانی را رعایت کنید و در هنگام پاسخگویی به سؤالات با هیچ فردی مشورت نکنید.
۱) فرض کنید راننده یک اتوبوس برقی هستید.در ایستگاه اول ۶ نفر وارد اتوبوس می‌شوند،در ایستگاه دوم سه نفر بیرون می‌روند و پنج نفر وارد می‌شوند.راننده چند سال دارد؟
۲) یک مأمور پلیس مجرمی را از طبقه اول تا طبقه پنجم ساختمانی تعقیب می‌کند.او چند طبقه پیموده است؟مأمور پلیس نتوانست مجرم را دستگیر کند و مجبور است از طبقه پنجم تا دهم را نیز بالا برود.حالا چند طبقه باید بپیماید؟
۳) پنج کلاغ روی درختی نشسته‌اند.سه تا از آنها در شرف پروازند.حال چه تعداد کلاغ روی درخت باقی می‌ماند؟
۴) چه تعداد از هر نوع حیوان به داخل کشتی موسی برده شدند؟
۵) شیب یک طرف پشت بام یک شیروانی ۶۰ درجه است.طرف دیگر ۳۰ درجه است.خروس کجای این پشت بام تخم گذاشته است.
۶) حلزونی دور یک استادیوم می‌خزد.وقتی در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند در یک ساعت و نیم دایره را تمام می‌کند.وقتی خلاف عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند در ۹۰ دقیقه دایره را طی می‌کند.علت تفاوت چیست؟
۷) این سوالی حقوقی است.هواپیمایی از دالاس به سمت مکزیک در حرکت است و در مرز این دو سقوط می‌کند.بازمانده‌ها را کجا دفن می‌کنند؟
۸) شکل زیر از کنار هم گذاشتن تعدادی چوب کبریت ساخته شده است:

الف: سه تا از کبریت‌ها را بردارید تا فقط چهار مربع باقی بماند. زمانی که این کار را انجام دادید، دوباره چوب کبریت‌ها را سر جای‌شان قرار دهید.
ب: حال چهار تا از چوب کبریت‌ها را بردارید تا فقط سه مربع باقی بماند.
۹) من دو سکه به شما می‌دهم که مجموعش ۳۰ تومان می‌شود اما یکی از آنها نباید ۲۵ تومانی باشد. چطور؟
۱۰) دو نفر با هم یک مسیر را پیاده طی می‌کنند.یکی از آنها این مسیر را یک ساعته طی می‌کند، اما نفر دیگر دو ساعته. چرا؟
۱۱) در جاهای خالی چه حرف هایی باید قرار گیرند؟

۱۲) مستطیلی با ۳ خط بکشید:
پاسخ ها:

۱) دقت کنید که در ابتدای سوال، آمده است فرض کنید «شما» یک راننده اتوبوس هستید. پس شما باید سن خودتان را بگویید.
 
۲) پلیس چهار طبقه بالا آمده است (نباید طبقه اول را بشمارید). در قسمت دوم پلیس پنج طبقه بالا می‌رود (۵ =۵-۱۰) می‌توانید با کشیدن شکل جواب‌ها را امتحان کنید. اغلب ذهن اشتباه می‌کند و دو قسمت را یکسان می‌بیند.
۳) همه کلاغ‌ها. چون آنها فقط در شرف پرواز هستند و هنوز از روی درخت بلند نشده‌اند. اگر جواب شما ۲ بوده است بدانید محاسبات جلوی تفکرتان را گرفته است.
۴) هیچ. آن حضرت نوح بود که حیوانات را به کشتی برد و نه موسی. 
۵) هیچ کجا. خروس‌ها که تخم نمی‌گذارند. البته این سوال به اصطلاح نخ ‌نما شده است و خیلی‌ها آن را می‌دانند. اما اگر باز هم شما به دنبال محاسبات بوده‌اید به وسیله اعداد منحرف شده‌اید.
۶) فرقی نمی‌کند. یک ساعت و نیم برابر با نود دقیقه است.
۷) بازمانده ها را دفن نمی‌کنند.آنها جان سالم به در برده‌اند. شما به وسیله کلمات حقوقی و دفن منحرف شده‌اید.
۸) جواب قسمت الف: سه کبریت افقی ستون میانی را بردارید (در ذهن شما فرض بر این است که این مربع‌ها باید به طوری با هم در ارتباط باشند)

جواب قسمت ب: یک علامت به علاوه (+) از داخل این شکل حذف کنید.حالا یک مربع بزرگ و دو مربع کوچک دارید (ذهن شما فرض بر این دارد که مربع ها باید هم اندازه باشند).
۹) یک ۲۵ تومانی و یک ۵ تومانی. به یاد بیاورید (فقط یکی از آنها) نباید ۲۵ تومانی باشد و همین‌طور هم هست. یک سکه ۵ تومانی داریم. شما با عبارت «یکی از آنها نباید…» فریب خورده‌اید.
۱۰) یکی از آنها یک ساعت مچی به همراه داشته و دیگری دوتا ساعت مچی. ذهن شما ممکن است از کلمه ساعت مفهوم زمان را درک کرده باشد در حالی که می‌تواند منظور ساعت مچی یا دیواری یا رومیزی باشد.
۱۱) حرف هایی که در تصویر وجود دارند ابتدای کلمات روزهای هفته به انگلیسی میباشند پس جواب کاملا مشخص است:

۱۲) اگر به سوال دقت میکردید نوشته بود که مستطیلی با ۳ خط بکشید که جواب زیر صحیح است:

خرید vpn با ip ثابت

خرید فیلترشکن موبایل

خرید vpn با ip ثابت