Pagefile.sys یکی از فایلهای اساسی و ساختاری ویندوز است و تمام ویژگی های چند رسانه ای هر ویندوزی از قبیل قسمتی از ریجیستری و همچنین برخی از ویژگیها و ساختار و نحوه قسمت بندی فایلها در این فایل قرار دارد. فایل Pagefile.sys در صورت پاک شدن، در هنگام بوت دوباره ساخته میشود.

این فایل در حقیقت مربوط به ویژگی virtual memory انواع ویندوزها است و در مواقعی که شما کمبود RAM دارید به کمک شما می آید و در حقیقت کار یک رم اضافی البته روی هارد دیسک را انجام می دهد. این ویژگی برای کسانی که رم کمی دارند ویژگی بسیار خوبی است البته اگر مشکل هارد دیسک نداشته باشند. شما حتی می توانید مقدار این فایل را به میزان دلخواه خود کم کنید ولی توصیه می شود که حجم Minimum این فایل 1.5 برابر مقدار RAM شما باشد. ولی اگر رم شما به اندازه کافی است (مقدار رم 512 مگابایت برای ویندوز XP یک مقدار استاندارد و کافی است و برای ویندوز ویستا 1 گیگابایت رم استاندارد است) می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید.

حال برای تغییر یا غیر فعال کردن این ویژگی از روش زیر استفاده کنید:
1- بر روی My Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
2- گزینه System را انتخاب و بعد پنجره System Properties را باز کنید.
3- به قسمت Advanced بروید و در قسمت Performance گزینه Setting را بزنید.
4- به قسمت Advanced بروید و در قسمت Virtual Memory دکمه Change را بزنید.

 

حالا بر روی درایوی که ویندوز شما نصب است کلیک کنید و همانطور که در شکل مشخص شده می توانید از قسمت Customize Size اندازه فایل را تغییر بدهید و یا برای حذف این ویژگی از قسمت no paging file می توانید این قابلیت را غیر فعال کنید. بعد از تغییر دکمه set را بزنید و بعد ok کنید.

البته کارشناسان مایکروسافت به شدت توصیه می کنند که این قابلیت را غیر فعال نکنید ولی به نظر من اگر رم شما به اندازه کافی است بهتر است این سرویس را غیرفعال کنید چون هر چه باشد سرعت هارد دیسک بسیار کمتر از یک رم است و در نتیجه استفاده سرعت کامپیوتر باز هم پایین می آید.

نکته مهم: هیچ وقت سعی نکنید این فایل را بصورتی غیر از اینکه گفته شده حذف کنید چون ممکن است کل ویندوز شما را از کار بیندازد.


  • 25,526

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

یک پاسخ به “همه چیز در مورد فایل Pagefile.sys”

  1. arbab گفت:

    با سلام
    سايت عاليي داريد. نكات آموزشي عالي است. از اينكه اين سايت براي ما ايرانيان است و شما سعي در ارتقاء دانش كامپيوتر ما هستيد مچكريم.به اميد موفقيت روز افزون شما
    آرمين ارباب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

عضویت در سایت

آدرس ایمیل خود را اینجا وارد کنید تا آخرین مطالب سایت برایتان ایمیل شود.